“Ljubav, briga i pažnja koju poklanjamo starijim osobama je mjera naše čovječnosti”.
Ovaj citat nepoznatog autora je ujedno i motto radionice koja želi ukazati na slojevitost izazova s kojima se susreću osobe treće životne dobi. Ukratko će se progovoriti o čimbenicima koji uvjetuju pojavu kroničnih bolesti, tjelesnih tegoba, mentalnih bolesti i socijalne isključenosti. Istaknut će se potrebe osoba koje su suočene s navedenim izazovima i naznačiti mogućnosti vezane za pravovremenu i učinkovitu skrb u domeni pojedinca, zdravstvenog i socijalnog sustava.
Širok je spektar odrednica ključnih za narušavanje tjelesnog i mentalnog zdravlja osoba treće životne dobi. One sežu od društvenih problema (starije osobe ostaju same u svome domu bez potpore u obavljanju svakodnevnih aktivnosti), nedovoljne skrbi o starijim osobama, preko psiho-emocionalnih izazova (usamljenost, mentalni stress), problema u prehrani, odijevanju i stambenom zbrinjavanju, pa sve do nedostataka u sustavu zdravstva i socijalne skrbi.
Radionica će pokušati ukazati na značaj prepoznavanja promjena kod starijih osoba i na mogućnosti koje pojedinac (član uže obitelji, prijatelj, dobročinitelj) ima na raspolaganju pri pružanju potpore osobi treće životne dobi.
Radionica je namijenjena pojedincima i predstavnicima ustanova koje se bave ili se namjeravaju baviti skrbi i njegom osoba treće životne dobi, onima koji sudjeluju u programima edukacije vezanima za treću životnu dob, ali i svima onima koji žele steći uvid u probleme koji utječu na brigu i zdravlje “naših starih”.
Voditelj radionice: Roka Mrša, magistar sestrinstva